Hacamat fiyatı? hacamat yaptırmak ne kadar?

  1. Anasayfa
  2. Bilgiler
  3. Hacamat fiyatı? hacamat yaptırmak ne kadar?
Hacamat fiyatı? hacamat yaptırmak ne kadar?

Hacamat fiyatı? hacamat yaptırmak ne kadar?

Hacamat, beş bin yıllık geçmişi olsan, ilk uygulanışı çok eski çağlara dayanan, uygulama sonucunda şifa getiren bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, vücudun belirli noktalarına ufak kesiler açılarak, vakumlama yöntemi ile pis kanın vücuttan çekilip alınmasıyla gerçekleşmektedir. Tamamen sağlık açısından uygulanan bu yöntem, Müslümanlar için de ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü, hacamat, Hz. Peygamberimiz tarafından da tavsiye edilen, kendisinin de yaptırdığı bir işlemdir. Bunun dışında, batı ülkeleri dahil dünyanın birçok yerinde hacamat, tıbba yardımcı olmak amacıyla, alternatif tıp adı altında işleve sahip bir tedavi çeşididir.

Ülkemizde hacamat, uzun yıllardan beri yapılmaktadır. Fakat yakın geçmişe kadar bu uygulama, deneyimsiz, uzmanlığı olmayan kişilerce, uygulama için steril olmayan yerlerde yapılmaktaydı. Son yıllarda, hacamat işlemlerinin daha sağlıklı ortamda yapılabilmesi için çeşitli sağlık merkezleri açılmıştır. Bu sağlık merkezleri, Sağlık Bakanlığı’na bağlı, yine aynı kurum tarafından denetlenen yerlerdir.

Ülkemizde hacamat, son olarak SGK kapsamına da girerek, devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde de tıbba yardımcı olması amacıyla, alternatif tıp çatısı altında uygulanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı, ilaç bağımlılıklarını en aza indirmek ve alternatif tamamlayıcı tıbbı yaygınlaştırmak amacıyla bir proje planlayarak hacamat uygulamalarını da bünyesi altına almıştır. Bu nedenle, artık hacamat yaptırmak için özel sağlık merkezlerinin hizmetinden yaralanma zorunluluğu da ortadan kalkarak hacamat ücretsiz hale gelmiştir.

Türkiye’de, ilk olarak açılan tamamlayıcı tıp uygulama merkezi Sakarya’da açılmıştır ve burada hastalara ücretsiz olarak hacamat hizmeti verilmektedir.

Hacamat fiyatı

Hacamat uygulamalarının fiyatları, şehirlere ve uygulamanın yapıldığı sağlık merkezine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle, hacamat işlemlerinin standart olarak belirlenmiş bir ücreti yoktur fakat tahmini olarak, aşağı yukarı belirlenmiş fiyatlar vardır. Yaşadığı ilçede yada şehirde, hacamat hizmeti vermeyen hastaneler nedeniyle ya da bulunduğu şehirde ücretsiz hacamat hizmetinden yararlanabilecek hastane olup çeşitli nedenlerle özel bir sağlık merkezine gitmek isteyen kişiler alternatif olarak bu özel kuruluşlara başvurmaktadırlar.

Hacamat uygulamalarının fiyatları, işletmeden işletmeye ve hacamat seanslarında kullanılacak olan ekipmanlara göre değişkenlik göstermektedir. Hacamatta kullanılacak olan, vakum etkisi yaratan kupaların kalitesi, kaç adet kullanılacağı gibi farklılıklar fiyatlara da yansımaktadır. Hacamat işlemlerinde ücretler seans seans ödenebildiği gibi, bir paket halinde de satın alınıp ödenebilmektedir. Genel olarak, hacamat işlemlerinin fiyatını belirleyen; kullanılacak olan kupalara göre şekillenmektedir. Özel kliniklerde, özel sağlık merkezlerinde ve özel hastanelerde, yaklaşık olarak; bir kupa fiyatı 5 TL ile 25 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Hacamat yaptıracak olan kişiler bilmelidir ki; bu işlem basit olduğu kadar uzman olmayan ellerde yapıldığında çok tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle, hacamat için başvurulan yerin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olup olmadığına dikkat etmek, uygulama alanının hijyenik olup olmadığını kontrol etmek ve işlemlere bu şekilde başlamak oldukça önem arz etmektedir.


Yorum yaz