Hacamat günleri nelerdir?

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Hacamat günleri nelerdir?
Hacamat günleri nelerdir?

Hacamat günleri nelerdir?

Hacamat günleri, her yıl değişmektedir. Çünkü, hacamat yapılacak günler, hicri aylara göre güncellenir ve bu nedenle değişkenlik gösterir. Bu yöntem ile, aidiyeti İslam olan kişiler, doğru zamanlarda ibadet niyeti için de hacamat işlemi yaptırabilmektedirler.

Hicri takvim baz alınarak günleri belirlenen hacamat işlemi için hicri ayın 17-19 ve 21. günleri dikkate alınır.

Hacamat işlemleri, eğer tıp alanında alternatif olarak uygulanan bir işlem değil ise, belli uygulama aralıklarına tabidir. Hacamat, genellikle mevsim geçişlerinin yapıldığı dönemde yani; bahar dönemlerinde yaptırılmaktadır ve özellikle beklenilecek bir ayı yoktur. Zamanlama olarak ise; tavsiye edilen uygulama sabah ile öğle arasıdır. Ama bu akşam hacamat yapılmamalıdır manasına gelmemektedir. Hacamat için zaman kısıtlılığı bulunmaması ile beraber tavsiye edilen saat aralığı bulunmaktadır. Bu tavsiyelere göre; en faydalı hacamat işlemi, güneş doğduktan sonra geçen bir saatin ardındaki iki saatlik aralıktır. Bu zamanlama mümkün değil ise, öğlen ve ikindi arası uygundur.

Hacamat günü ile ilgili en çok akıllara takılan sorulardan birisi; ramazan ayında hacamat işleminin yaptırılıp yaptırılamayacağıdır. Bunun cevabı ise açıktır; ramazan ayında hacamat yaptırılabilir ve yine aynı uygulama ile; hicri ayın 17, 19 ve 21inci günlerinde gerçekleştirilir.

Yine dini açıdan akıllara takılan bir soru daha vardır; dolunay günleri hacamat işlemi yaptırılabilir mi? Batıl inançlardan dolayı akıllara takılan bu soru ile ilgili kısıtlayıcı olan hiçbir hadis bulunmamaktadır. Yani, dolunay günleri de hacamat yaptırılabilir ve dolunay günleri her ayın ortalarına denk gelmektedir.

Hacamat Yapılmayan Günler

Alternatif tıp olarak, bir hastalığın ya da rahatsızlığın tedavisi için yaptırılan hacamat uygulaması yılın her günü, her zaman yaptırılabilir ve bunun önünde kısıtlayıcı olabilecek hiçbir engel bulunmamaktadır. Fakat dini amaçlar ile, ibadet niyeti ile yapılacak olan hacamat uygulamasının bir kısıtlılığı bulunmaktadır. Hicri takvim baz alınarak, ayın 17nci, 19uncu ve 21inci günleri yapılan hacamatın, genel olarak; Pazar ve Çarşamba günleri yapılması tavsiye edilmemektedir. Cuma ve cumartesi günlerine de şüpheli olarak yaklaşan kişiler de bulunmaktadır.

Genel olarak, hacamat işlemlerinin pazartesi günleri yapılması tavsiye edilmektedir. Çünkü hakkında teşvik bulunan ve hiçbir yasak bulunmayan gün; pazartesidir. Eğer pazartesi günü, hacamat için uygun zaman bulunamaz ise; Salı ya da Perşembe günleri de tavsiye edilmektedir. Özellikle, Salı günleri, hicri ayın 17inci gününe denk geliyor ise hacamat için daha uygun olduğu söylenmektedir.

Hacamat ile İlgili Hadis

Hacamat işlemi, genel olarak mevsim geçişlerinde yani; havaların sıcak olduğu ve sıcaklaşmaya başladığı bahar aylarında yapılır. Hacamat zamanlaması ile ilgili bir Hadis-i Şerif bile bulunmaktadır. Bu Hadis-i Şerif’te ‘Sıcak şiddetlendiği zaman hacamat ile yardım isteyin.’ denmektedir. Bu zamanlama aslında tam olarak; sıcakların iyice şiddetlendiği, ilkbaharın sonu olan Mayıs ve Haziran aylarıdır.


Yorum yaz