Hacamat hangi günler yapılır?

  1. Anasayfa
  2. Hacamat
  3. Hacamat hangi günler yapılır?
Hacamat hangi günler yapılır?

Hacamat hangi günler yapılır?

Hacamat, kişilerin vücudunda biriken kirli kanı belli teknikler ve bilgiler dahilinde dışarı atma işlemidir. Bu işlemi yapacak olan kimselerin konu ile alakalı geniş bilgilere sahip olması gerekir. Bu işlemi profesyonel olarak yapan kimselere, hacim ya da haccam ismi verilmiştir. Hacamat geçmişi oldukça eskiye dayanır ve burada en çok sorulan sorulardan bir tanesi hacamat hangi günler yapılır? Sorusudur. Alternatif tıpta yaygın olarak kullanılan bu işlemde, daha başarılı sonuçlara ulaşabilmek adına belli günlerde yapılması önerilir. Bunun nedeni ise işlem için vücudun hazırlığı ile birebir alakalı olmasıdır. Hacamat için kullanılan takvim genelde kişilerin vücutları ve ay’ın hareketleri ile alakalıdır. Hacamat yaptırmak isteyenlerin bazı detaylara da dikkat etmesi gerekir örneğin; kişiler iki gün boyunca hiçbir şekilde hayvansal gıdaları vücuduna almamalıdır. Yine hacamat yaptıracak kimsenin gün içinde fazla su tüketmemesi önemli konulardan sadece bir kaçıdır.

Hacamat Sünnet Günleri

Hacamat sünnet günleri, hicri takvime göre yapılır. Yani çoğu kişinin merak ettiği, hacamat hangi günler yapılır? Sorusunun cevabı hicri takvime göre ayarlanmış günlerdir. Bu işlemin istenildiği zaman yapılmamasının nedeni ise, belli günler yapılmasının daha faydalı görülmüş olması ve yine peygamber efendimizin önerisinin dikkate alınıyor olmasıdır. Peygamber efendimizin önerdiği günler ise ay’ın dünya’ya uyguladığı basıncın, insan vücudu ile alakalı olmasıdır. Yani hacamat yaptıracağınız günü takvim yerine uzmanların önerisi ile ay’a göre de ayarlayabilirsiniz. Sünnet üzerine ve uzmanların bilgisi üzerine hacamat, çarşamba, cuma ve cumartesi yapılmaz bu kesin ve değişmez bir kuraldır. Yine peygamber efendimizin sünnetine göre hicri aylarda 17, 19 ve ayın 21. Gününe denk gelen tarihlerde yapılması daha faydalı ve uygun görülmüştür.

2019 Hacamat Günleri

Hacamat günleri her yıl farklılık gösterilir, hangi yıl yaptırmak istiyorsanız mutlaka hacamat takvimini ona göre ayarlamanızda fayda vardır. 2019 yılı hacamat hangi günler yapılır? Sorusunun aylara göre takvimi ise;

· Ocak ayı: ayın 27si sünnet, 7- 8 – 10 – 13 ve 14 hicri hacamat günleridir.

· Şubat ayı: 24 ve 25 sünnet, 1- 10 – 11 – 12 hicri hacamat günleridir.

· Mart ayı: 24 – 26- 28 sünnet olan günler, 10- 11 – 12 – 14 hicri hacamat günleri.

· Nisan ayı: 22 si sünnet günü, 7 – 8 – 9 – 11 hicri hacamat günleri.

· Mayıs ayı: 26sı sünnet, 6 – 7 – 9 – 12 hicri hacamat günleri.

· Haziran ayı: 20 – 24 sünnet günleri, 4 – 6 - 9 -10 hicri hacamat günleri.

· Temmuz ayı: 22si sünnet günü, 4- 7- 8- 9 hacamat günleri.

· Ağustos ayı: 18- 20 – 22 sünnet günleri, 4- 5 – 6 – 8 hicri günler.

· Eylül ayı: 16sı sünnet günü, 1 – 2 – 3 – 5 hicri takvime göre hacamat günleri.

· Ekim ayı: 20si sünnet günü, 1 – 3 – 6 – 29 – 31 hicri günler.

· Kasım ayı: 14- 18 sünnet günleri, 3 – 4 – 28 – 31 hicri hacamat günleri.

· Aralık ayı: 16 günü sünnet, 1 – 2 – 3 – 29 – 30 – 31 hicri hacamat günleridir.

2019 yılı hacamat takvimini bu aylara ve günlere göre ayarlayabilirsiniz. Böylece bu alternatif tıptan daha fazla fayda görebilirsiniz. Elbette işlemi yaptırmadan önce uzmanınıza hacamat hangi günler yapılır?Sorusunu yönelttiğinizde daha detaylı bilgiler verecektir.


Yorum yaz