Hacamat kupası

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Hacamat kupası
Hacamat kupası

Hacamat kupası

Hacamat, kişilerin vücudunda biriken kirli kanı ve toksinleri temizlemek için kullanılan alternatif tıp yöntemlerinden bir tanesidir. Bu uygulama sonrası kişilerde, yorgunluk, kulunç ağrıları ve çeşitli hastalıklara karşı bir rahatlama görülür. Hacamat terapisinde farklı malzemeler kullanılır, bunlardan ilki hacamat kupasıdır. Kullanılan hacamat kupası, steril, hijyenik ve kaliteli olmalıdır. Özellikle kanlı hacamatlarda kullanılacak olan kupaların kesinlikle iyi temizlenmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde vücuda istenmeyen bakteri ve mikroplar bulaşabilir. Yine tedavini olumlu yanıt vermesi için kullanılan kupaların kaliteli ve amaca uygun olması gereklidir. Hacamat terapisinde uzamanlar kullandıkları malzemeleri steril hale getirerek hastalara uygulayabilir. Bu konuda uzmanınızdan kesin bilgi almanız önerilir.

Hacamat Kupa Çeşitleri Nelerdir?

Hacamat farklı tekniklerle doğru zamanda yapılan bir işlemdir. Hal böyle olunca hacamat kupasıçeşitleri mevcuttur. Bunlar ise;

  • Kuru kupa,
  • Yaş kupa,
  • Hareketli kupa,
  • Moksibusyon kupa, teknikleridir.

Hacamatta Yaş Kupa Tedavisi Nedir?

Bu işlemde ilk etapta hacamat uygulanacak alanlar belirlenir. Akabinde antiseptik( alkol ve sirke) gibi sıvılar ile bölge iyice temizlenir. Vakumlu kupalar yardımı ile damarlardaki kirli kanlar yukarı çekilir. Bu şekilde 5 – 6 dakika kadar kupalar vücudun belli bölgelerinde bekletilir. Daha sonra kupaların içindeki hava çekilir. Şişen bölgelere bistüri ya da jilet yardımı ile 0,5 ila 1,0 mm çapında çizikler atılır. Çizikleri atan uzamanın hızlı olması işin püf noktasıdır. Çizikler atıldıktan sonra, vakumlu kupa tekrar bölgeye uygulanır. Akabinde kirli kanın dışarı atılması beklenir ve 3 – 5 dakika bekledikten sonra doğal zeytin yağı veya sarı kantaron ağı ile bölge temizlenir. Yaş kupa terapisi bu uygulama sonrası son bulur.

Hacamatta Yaş Kupa Terapisi

Yaş kupa tedavisi kafa hacamatında kullanılan bir işlemdir. Öncelikle bu işlemi yaptırmaya karar verdiyseniz, işlem öncesi yapılması gerekenleri dikkate almanız gerekir. Yine işinde uzaman kişinin hastayı iyi analiz etmesi gerekir. Yaş kupa terapisinde yapılacak odanın temiz ve hijyenik olması ayrıca önem taşır. İşlem için ilk etapta odada sessizlik sağlanmalı ve sert bir yatak seçimi yapılmalıdır. Hastanın hacamat yaptıracağı bölgede eziklik, yanık ve çizik gibi herhangi bir sorununun olmaması gerekir. Yaş kupa terapisinde hacamat kupası tek kullanımlık olmalı ve hacamat yaptıracak olan kişiden önce kimsenin kullanmamış olması en önemli detaydır.

Hacamatta Hareketli Kupa Ne İşe Yarar?

Hareketli kupa, hacamat tedavisindeki bir yöntemdir. Bu yöntem ile kirli kanın bulunduğu noktalar daha rahat tespit edilir. Yine kirli kanı ve toksinleri istenilen tek bir noktaya çekme yöntemi olarak ta kullanılır. Özellikle sırt hacamatı için kullanılan bir yöntemdir. Burada kupaların temiz ve kaliteli olması önemlidir.

Moksibuyon Hacamat Kupası

Moksibusyon hacamat, diğer tekniklere göre daha farklı yapılır. Terapide bazı şifalı bitkiler kupa içine yerleştirilerek yakılır. Kesinlikle uzman kişilerden yardım alınmalıdır.


Yorum yaz