Hacamat malzemeleri

  1. Anasayfa
  2. Hacamat
  3. Hacamat malzemeleri
Hacamat malzemeleri

Hacamat malzemeleri

Bilimsel ve tıbbın yanında insanlara hizmet veren ve günümüzde sağlık bakanlığının da desteğini almış olan hacamatın geçmişi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Vücudun belli bölgeleri hedef alınarak yapılan bu işlem sonrası kişilerde hafifleme, ferahlama ve rahatlama gibi durumlar da söz konusudur. Hacamat bedensel hastalıklardan arınmak için yapılan, yine kronik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir alternatif tıp uygulamasıdır. Üstelik sadece bedensel rahatsızlıklarda değil, ruhsal sağlıklarda da kullanılan bir uygulamadır. Eğer kişi hacamat yaptırırsa hem bedenindeki toksinlerden ve hastalıklardan arınmış olur hem de iç sıkan ruhsal sorunlardan arınmış olur. Hacamat yapmak için elbette bazı hacamat malzemeleri gereklidir.

Hacamat Kupası

Hacamat kupası, hacamat yaptıracak kimselerin sorunlu bölgesinin vakumlanması amacı ile kullanılır. Kupaların tepe kısımlarında içerideki hava vakumlanarak dışarı çıkarılır. Bu işlemde kullanılacak olan hacamat malzemeleri içinde ana malzemedir. 

Bu malzemenin steril ve kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kanlı olarak adlandırılan hacamatlarda malzemelerin insan cildine zarar vermeyen formda üretilmiş olması nerede ise hayati bir öneme sahiptir. Hacamat kupa malzemeleri, dört farklı biçimde insanlara sunulur. Her hacamat kupası farklı bir hacamat terapisine hizmet eder. Baş ve yüz hacamatları için daha ufak kupalar kullanılırken, sırt hacamatı için daha büyük ebatlarda hacamatlar kullanılır. Burada seçim yaparken doğru seçim yapmanız önemlidir.

Hacamat Malzemelerinde Hacamat Kalemi Ne İşe Yarar?

Hacamat yaptıracak olan kimseler işlem öncesi bazı perhizleri düzgün ve eksiksiz yapması gerekir. Özellikle hayvansal gıdalardan uzak durmaları gerekiyor. Bunun için iki gün boyunca hayvansal gıda tüketmeden sağlıklı beslenerek kirli kanın temiz kandan arınmasına fırsat vermeniz gerekir. Böylece hacamat malzemeleri içinde yer alan hacamat kalemleri ile bölgeye çizik atıldığında kirli kan daha hızlı bir şekilde dışarı akacaktır. Hacamat kalemleri, deride çizik açılması için kullanılan çok ince uçlara sahip olan jilet ya da bisturiye benzeyen bir kesici alettir. 

Bu kalem vakumlanan bölgede delikler açar ve kanın aniden dışarı boşalmasına yardımcı olur. Fakat hacamat kalem kullanıcısının kesinlikle iyi eğitim almış ve uzman kişi olmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Özellikle kafa ve yüz hacamatında bu detay iki kat daha fazla ön plana çıkar.

Hacamat Malzemesi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hacamat malzeme seçimi ilk olarak kaliteli olmalıdır. Üzerinde mikrop barındırmayan ve bakteri tutmayan malzemeden yapılmalıdır. Eğer kalitesiz ve zayıf malzemeden yapılan bardaklar ve kalemlerle bir işlem yaparsanız bölgede kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bununla birlikte kullanılan kesici kalemde de keskin yapı ve sağlıklı malzeme önemlidir. Keskin olmayan bir hacamat kalemi kişilerin cildini acıtabilir ve hasar verebilir. Bunun yanında kan bulaşan hacamat kalemlerinin temizlenmesi kolay olmalı ve üzerinde mikrop barındırmayan malzemeden üretilmelidir. 

Hacamat malzeme seçimleri her zaman doğru yapılmalıdır.


Yorum yaz