Hacamat ne işe yarar?

  1. Anasayfa
  2. Hacamat
  3. Hacamat ne işe yarar?
Hacamat ne işe yarar?

Hacamat ne işe yarar?

Hacamat uygulaması, vücudun birçok yerine uygulanmaktadır. Vücudun birçok yerine uygulanan bu tedavi yönteminin, yarar sağladığı rahatsızlıklarda çeşitlilik göstermektedir. Baş ağrısından migrene, stresten şeker hastalığına, eklem ağrılarından hipertansiyona ve daha birçok hastalığa iyi gelen ve bu hastalıkları ve hastalıklardan kaynaklanan zararları ortadan kaldıran hacamat, yüzyıllardır uygulanmaktadır. Yakın geçmişe kadar, merdiven altı diye tabir edilen yerlerde yapılan bu uygulama artık günümüzde, ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın alternatif tıp projeleri çatısı altında, yasal olarak; hijyenik ortamlarda ve alanından uzman hekimlerce yaptırılabilmektedir.

Hacamat ve Migren

Öncelikli olarak; migren ve baş ağrısı tedavisinde ilk yapılması gereken sorunun nedenini araştırmaktadır. Çünkü tedavi nedene yönelik olarak yapılacaktır. Fakat her zaman, baş ağrısı ve migrenin kaynağı belirlenememektedir ve insanlar çeşitli ağrı kesicilere yüklenmektedirler. Ağrı kesiciler, sürekli olarak kullanıldığında, uzun vadede mide, karaciğer, böbrek ve bir çok organın zarar görmesine yol açmaktadır. İşte bu gibi durumlarda, baş ağrısı ve migren tedavisinde hacamat yöntemini uygulatmak en iyi ve en sağlıklı olan seçenektir.

Migren ve baş ağrılarının temelinde, dolaşım bozukluğunun da etkisi ile damarlardaki kasılmalar ve damarlardaki tıkanmalar ve kılcal damarlardaki dolaşım bozukluğu yatmaktadır. Hekimler aracılığı ile yapılacak muayenede, migren ağrısına neden olan ve bu ağrıyı tetikleyen nedenler ortaya konur. Eğer, baş ağrısı ve migren başka bir sağlıksal sorundan kaynaklanmıyorsa, ağrıları tetikleyen noktalar tespit edilerek hacamat tedavisine başlanır. Bu noktalar, önceden belirlenmiş olan noktalardır ve kafa üzerinde rastgele olarak yerlere kesi atılmaz. 

Hacamat uygulamaları içinde özellikle kafa hacamatı, bir tıp uzmanı eşliğinde yapılmalıdır.

Hipertansiyon ve Hacamat

Yüksek tansiyon hastalığı, sürekli olarak kan basıncının yüksek olması durumu olarak tanımlanmaktadır. Hipertansiyon, bir kalp damar hastalığıdır. Yıllar içerisinde, insan vücudunda, doku ve hücrelerde, kanda toksinler, vücut için zararlı maddeler, pıhtılaşmayı arttıran maddeler ve kanın yoğunlaşmasına neden olan maddeler birikir. Bu nedenle, kanı sulandırmak gerekir ve vücut kanının sulanması ihtiyacını hissettiğinde, beyne az oksijen gittiği mesajı iletilir. Beyin de, bu mesaja karşılık olarak kalbe ve dokulara daha çok kan pompalanması talimatını verir. 


Bu durumda kalp, kapasitesinden daha fazla çalışarak kan pompalamaya çalışır ve yüksek tansiyon rahatsızlığı baş gösterir.

Hacamat tedavisi, hipertansiyon vakalarında ancak hekimlerin önerisi ile yapılmalıdır ve bu uygulamanın yapılma süresi yine hekimlerin belirleyeceği aralıklar yaptırılmalıdır. Bu alternatif tedavi yöntemi ile, dolaşımdaki tıkanıklar açılacak ve beynin, kalbi kapasitesinin üstünde çalıştırma talimatı son bulacaktır.

Uyku Bozukluğu ve Hacamat

Vücudumuzda biriken zararlı maddeler ve toksinler sürekli olarak ter ve idrar yolu vasıtası ile atılmaktadır. Fakat bu temizlik tam bir temizlik sağlamamaktadır çünkü, yıllar içinde bu zararlı maddelerden kalan tortular atılamaya atılamaya deri altında birikir. Biriken bu toksinler, dolaşım sistemini olumsuz etkiler. İyi çalışmayan dolaşım sistemi, vücuda ve organlara rahatsızlık vererek stres altına alır; uyku bozukluklarına yol açar. Uzman bir doktor eşliğinde yapılacak olan hacamat tedavisi ile uyku bozukluklarına çözüm getirmek oldukça mümkündür.


Yorum yaz