Hacamat ne zaman yapılır?

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Hacamat ne zaman yapılır?
Hacamat ne zaman yapılır?

Hacamat ne zaman yapılır?

Bazı hastalıklar için gelişmiş teknolojilerden ve bilimsel tıptan yararlanıldığı gibi alternatif tıptan da yararlanılmaktadır. Özellikle en eski geleneksel tıp yöntemlerinden bir tanesi hacamat terapisidir. Bu işlem günümüze kadar gelen en yaygın tedavi yöntemleri arasındadır. Her ne kadar eski bir yöntem olsa da gerek kullan malzemeler olsun gerekse yöntemler olsun günümüz teknolojisine uyarlanmış ve insanlara daha faydalı bir işlem olması amaçlanmıştır. Bu konu hakkında merak edilen pek çok konu vardır fakat en çok sorulan sorulardan biri hacamat ne zaman yapılır? Sorusudur. Hacamat teknikleri kadar yapılacak zamanın da iyi belirlenmesi gerekir.

Hacamat Hangi Mevsimlerde Yapılır?

İnsan vücudu mevsimlere göre farklı değişimler gösterebilir. Bu terapide ise mevsim ve zaman en önemli kriterler arasında yer alır. Peygamber efendimizin hacamatla ilgili pek çok hadisi şerifi mevcuttur. Hacamat ne zaman yapılır? Sorusuna ise peygamber efendimiz asırlar öncesinden cevap vermiştir. ‘’sıcak şiddetlendiği zaman hacamat ile yardım isteyin’’ şeklinde hadisi şerifi vardır. Bu hadise göre ilk baharın sonu yaz mevsiminin başlangıcı yani haziran ayında hacamatın yapılması gerektiği hakkında bilgilere ulaşmış oluyoruz. Elbette her yıl haziran ayında hacamat günleri değişir. 2019 yılı haziran ayı hacamat günlerine bakacak olursak;

Haziran ayının 20 ila 24dü hacamatta sünnet günleridir.

4- 6 – 9 ve 10u hicri takvime göre hacamat günleridir. Bu günler dikkate alınarak ve hacamat uzmanının da onayı alınarak doğru şekilde yapılması önerilir.

Eğer haziran ayında hacamat yaptırma imkanınız yok ise temmuz ayında ya da ağustos aylarında da hacamat terapisi yaptırabilirsiniz.

2019 yılı temmuz ayı hacamat takvimi ise;

Temmuzun 22’si hacamat sünnet günüdür. 4- 7- 8 – 9 günleri ise hicri takvim günleridir.

2019 yılı ağustos ayı hacamat günleri;

Ayın, 18- 20 ve 22 günleri sünnet günleridir. Hicri takvime göre ağustos ayında hacamat yaptırabileceğiniz günler, 4- 5 – 6 ve 8dir.

Sıcak aylarda vücutta toksin birikmesi daha çok yaşanır. Bu nedenle bu takvime uygun bir şekilde hacamat yaptırmanız sadece sünnet olarak değil bilimsel olarak ta faydalı olduğu ispatlanmıştır.

Hilal’e Göre Hacamat Takvimi

Hacamat günleri hicri takvime göre ayarlanır. Bunun yanında sünnet olarak kabul edilen günlerde de hacamat yaptırmanız büyük fayda sağlayacaktır. Özellikle hacamat ne zaman yapılır? Sorusuna bir diğer yanıt ise ay’ın hilal haline göre seçilen günlerdir. Bu günlerde ay insan vücudu üzerinde bazı etkiler ve basınçlar yaptığı bilinir. Bu durumda da uzmanlar hacamat takvimlerini ay’a göre de hesaplayabilirler.

Hacamat için seçtiğiniz vakte dikkat ettikten sonra da bazı diğer konulara da dikkat etmeniz gerekir. Hacamat terapisinden önce ve sonra dikkat etmeniz gereken konular hakkında bilgi sahibi olmanız tedavinin başarılı sonuçlara ulaşması için gereklidir.


Yorum yaz