Hacamat nedir?

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Hacamat nedir?
Hacamat nedir?

Hacamat nedir?

Hacamat, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in sünneti olarak bilinen ve artık günümüzde alternatif tıp olarak bilinen alanın uygulamalarında da yerini alan bir tedavi yöntemidir. Hacamat uygulaması, yüzyıllardır insanlar üzerinde uygulanan ve son derece olumlu sonuçlar veren bir yöntemdir. Hacamat uygulaması sonucunda insan vücudu, cilt altında birikmiş olan, kılcal damarlarda dolaşımını yapmakta zorlanan vücut için zararlı olan maddeleri ve insan vücudu için zararlı olan toksinleri içinde barındıran kanın, bir vakum aracılığı ile vücuttan çekilmesi ve atılması işlemidir.

Yüzyıllardan beri uygulanmakta olan ve Hz. Peygamberimizin (sallallahü aleyhi ve selem) de sünneti olan hacamat, insanları hem hastalıklardan korumakta hem de insanlarda var olan hastalıkları tedavi etmektedir. Hz. Peygamberimiz de, kendisinin hacamat yaptırdığını söylemiş ve tavsiye etmiştir.

Hacamatın, yüzyıllar içerisinde, Resul-i Ekrem ve ashabının, yaşantılarında, genel olarak her türlü ağrıya ve baş ağrılarına karşı, iki omzun, boyun bölgesinin sağı ve solunda bulunan damarlardan ve ayak üstü ile kalça bölgesinden yaptırdığı söylenmektedir.


Hacamat Yerleri

Alın: Alın, kimi insanların görüşlerine göre idrak ve hafıza noktasıdır. Bu yerden hacamat yaptırmak, idrak ve hafıza bozulma riskini ortadan kaldırmaktadır.

Baş: Baş üzerinden yapılacak olan hacamat, zihinsel rahatsızlık problemi yaşayan kişileri tedavi etmede kullanılır. Ayrıca, baş dönmeleri engeller ve akıl bulandırmasını geciktirir.

Boyun arkası: Bu bölgeden yapılan hacamat, alın ve göz ağrıları, boğaz hastalıkları, göz enfeksiyonları ve ağızda oluşan kötü kokuların tedavisinde yarar sağlamaktadır. Bu bölgeden alınacak olan kan, medyan cubital venden kan alma işlemi ile benzerdir. 

Omuz üstleri: Bu bölgeden hacamat yaptırmak, boyun ve omuzda oluşan ağrıların giderilmesinde etkilidir. Vücudun, basilik venden kan alınması işlemi ile benzerdir.

Boyun çevresi: Bu bölgeden hacamat yaptırmak, düş, kulak, burun ve çeşitli boğaz hastalıklarının giderilmesinde yarar sağlamaktadır. Sefalık venden kan alma işlemi ile aynıdır.

Ense: Bu bölgeden hacamat yaptırmak, hafıza problemlerine yararlı olmaktadır.

Çene altı: Bu bölgeden hacamat yaptırmak, gırtlak, diş ve yüz çevresinde oluşan hastalıkların giderilmesinde etkilidir. Hacamat, alt ve üst çene ile baştaki pis kanı temizler.

Omuz üstleri: Bu bölgeden hacamat yaptırmak, kanamalı bronşit ve kanlı tükürmenin tedavisinde etkilidir.

Kalçalar: Bu bölgeden hacamat yaptırmak, gut,basur, kalça apsesi,uterus ve mesane gazı, sırt kaşıntısı, testis iltihaplanması, kalça ve bacaklarda bulunan çıban problemlerine karşı yararlı gelmektedir.

Dizler: Bu bölgeden yapılan hacamat, dizlerin arka tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu işlem, kalçaların iltihaplanması durumunda yararlıdır. 

Baldır üzeri: Bu bölgeden yapılacak olan hacamat, menstrasyonun artmasına yardımcı olur. Kilolu ve yoğun kanlı kadınların, baldırlarından yaptıracağı hacamat, safen venden kan alma işlemi ile aynıdır.

Hacamat uygulamaları, günümüzde de hala yapılmaktadır. Bu işlemler, Sağlık Bakanlığı’nın da onayı ile tıbbi hacamat merkezlerinde gerçekleştirilmektedir.


Yorum yaz