Hacamat noktaları

 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Hacamat noktaları
Hacamat noktaları

Hacamat noktaları

Hacamat yaptıracak olan kimseler ilk etapta bu işlemi yapacak olan kurumları ve kişileri iyice ayarlamalı ve gerekli değerlendirmeleri eksiksiz olarak yapmalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Örneğin; işinde uzman olmayan birinden alınan hacamat hizmeti sonrası kişilerde enfeksiyon gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Yine hacamat noktaları iyi belirlenmemiş bir işlem sonrasında yapılan hacamat gerektiği kadar faydalı olmayabilir. Bu işlemin %100 başarıya ulaşması için yapılan noktalar iyi belirlenmeli ve hacamat yapılacak günler de iyi seçilmelidir. Hacamat noktalarında en faydalı alanlar ise; sırt bölgesinde yer alan kürek kemiklerinin arasındaki 10cmlik alan, kulakların arkası ve kalbin arka tarafıdır. Bu noktaların her biri farklı hastalıklarda kullanılan alanlardır. Mesela kalbin arkasına yapılan hacamat kalpte yer alan huzursuzlukları ve ruhsal sıkıntıyı alır.

Hacamat Noktaları Şeması

Hastalık şekline ve çeşidine göre hacamat noktaları belirlenir. Hastalık çeşitlerine göre hacamat noktalarının seçimi ise;

 • Boyun bölgesi; baş bölgesinde bulunan hastalıklar için yapılan hacamattandır. Göz hastalıkları, göz ödemleri, kulak hastalıkları, duymada zorluk çekenler, troid hastaları, diş hastaları, ağız kokusu çekenler, boyun ağrıları yaşayanlar ve diğer baş etrafında yaşanan hastalıklarda kullanılan noktalardandır.
 • Kafa arkası hacamat noktası; günümüzde sık yaşanan depresyon, ruhsal bunalımlar, psikolojik rahatsızlıklar, başta geçmeyen ağrılar, stres, kulak hastalıkları, uykusuzluk, az görme, diş eti hastalıkları gibi alanlarda yapılan hacamat noktaları arasındadır.
 • Kulak altı hacamat bölgesi; saç ve deri hastalıklarında, kulak hastalıklarında, kulak iltihaplanmasında, göz hastalıklarında, kara ciğer rahatsızlıklarında ve safra kesesi hastalıklarında hacamat yaptırılacak bölgedir.
 • İki kürek kemiği arası hacamat noktaları; bu noktada ak ciğer hastalıkları için hacamat yapılmaktadır. Yine kulunç ağrıları, pankreas gibi organların hastalıklarının tedavisinde uygulanır.
 • Omuz bölgesine yapılacak hacamat; tansiyon rahatsızlıkları, astım, koha, baş dönmesi, saç dökülmeleri e saç kepeklenmeleri gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan noktadır.
 • Kürek kemiklerinin alt kısmı;bel ve bel bölgesinde yaşanan hastalıklarda kürek kemiklerinin alt kısmına hacamat uygulaması yapılır. Bel fıtığı, karın ağrısı, mide ülseri, karaciğer yetmezliği gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılan noktalardandır.
 • Hacamatta bel bölgesi; bu bölgede yapılan hacamat terapisi idrar yapmada güçlük çeken kimselerin tedavisi, kronik bel ağrısı, böbrek yetmezlikleri ve diğer böbrek hastalıkları, kadın ve erkek hastalıklarında yapılır.
 • Kuyruk sokumu bölgesi; bu bölge hacamat noktalarıarasında en önemli yerlerdendir. Erkeklerde prostat, fil hastalığı, kadın ve erkeklerde hemoroid, adet düzensizliği tedavisi bu noktada yapılır.
 • Hacamat tedavisinde diz bölgeleri; bu bölgelere uygulanan hacamat tedavisi, varis hastalıkları, diz kireçlenmesi, yürümede zorluklar yaşanması, adet düzensizlikleri, selülit hastalıkları gibi durumların tedavi edilmesi için kullanılır.

Hacamat noktaları hastalığa göre değişiklik gösterir. Örneğin ruhsal problemler için hacamat yaptıracaksanız diz bölgesine değil baş ve kulak bölgesine hacamat yaptırmanız gerekir. Böylece hacamat noktaları sayesinde tedavide başarı yakalanmış olur.


Yorum yaz