Hacamat öncesi ve sonrası ne yenir?

  1. Anasayfa
  2. Hacamat
  3. Hacamat öncesi ve sonrası ne yenir?
Hacamat öncesi ve sonrası ne yenir?

Hacamat öncesi ve sonrası ne yenir?

Bir tedavi şekli olan hacamat, öncesinde ve sonrasında neler yenildiğine dikkat edilmesi gerekir. Bunları iki başlık altında incelenebilir, öncesi ve sonrası şeklindedir. Hacamat öncesi ve sonrası ne yenir? dikkat edilecek hususlar vardır. Nasıl bir tedavi sürecinde yememize ve içmemize dikkat ediyorsak, hacamat yaptırırken bir takım hususlara dikkat etmemiz gerekir.

Hacamat Öncesi

Hacamat yaptıracak kişi aç karnına bu tedaviye başlamasında yarar var. Takribi olarak 3 saat öncesinde yeme ve içme bırakılır. Çünkü tok karnına yapılacak bir hacamat birçok hastalığa neden olabilir. Vücutta 6-7 litre kan olup yemekten sonra yaklaşık olarak 3-4 litre kan sindirim işlemi için görevlendirilir ve vücut dengesi bozulduğu için birçok hastalık arkasından gelebilir. Bu durum kan basıncının düşmesine ve kan dolaşımın hızının yavaşlamasına neden olacaktır. Bu sebeple hacamat ile toksik maddeleri temizlemek biraz daha zorlaşacaktır. 

Hatta zararlı bile olabilir. Çünkü, tokluk halinde kan, karın boşluğunda göllendiği için hayati merkezlerimiz olan beyin ve kalbin beslenmesini zayıflatarak hastalıklara yol açacaktır. Bu durumlarda hacamat yapılınca kalbe ve beyne giden kan hacmi iyice düşerek felç, enfarktüs gibi kalıcı rahatsızlıkların çıkmasına neden olacaktır. Hayvansal gıdalar protein ihtiva eder ve kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılana hacamat daha faydalıdır.

Hacamat Sonrası

Minimum olarak iki saat kadar bir şey yenilmemelidir. Hacamat sonrası iştah biraz daha açılabilir. Mümkün olduğunca günü hafif gıdalar ile geçirmek hacamatın faydasını daha çok artıracaktır. 12 veya 24 saat sonra duş alınabilir. Duştan sonra, hemen yara olan bölgelere zeytinyağı veya kantaron yağı sürülmesi, yaraların çabuk iyileşmesine ve iz kalmamasına çok fayda sağlayacaktır. 

Hacamat sonrası sirkeli su veya bal şerbeti içmek çok faydalıdır. Zira her iki gıdanın ortak özelliği damar açıcı olmasıdır. Hayvansal gıdaların hemen hepsinde protein olduğu için kan dolaşım hızını yavaşlatacaktır. Bu nedenle 24 saat öncesi ve mümkünü varsa 48 sonrası hayvansal gıda tüketimi yapılmayabilir. Hacamat öncesi ve sonrası ne yenir diye baktığımızda dikkat etmemiz gerekenlerin olduğunu görüyoruz.

Her tedavide dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi hacamatın da uyulması gereken hususları vardır. Bu hususları dikkat ile yapanların hacamatları daha çok yarar verdiği için mutlaka uyulması gerekir. Hacamat yapanlar ise bu gerekli bilgileri sorarak hastaların bilgileri doğrultusunda hacamat yaparlar. Belirli zaman aralıkları olan hacamat, güneş doğduktan sonra 2 saat sonra yapılması uygun görülür fakat o saatlerde yapılmaz ise öğle namazı ve ikindi namazı arasında yapılması daha iyi olacaktır. 

Hacamat öncesi ve sonrası ne yenir adlı yazımızda sizlere dikkat edeceğiniz hususların altını çizdik. Sağlıklı yaşam için yapılan hacamat vücutta rahatlama ve iyi hissetme sağlayarak kişileri mutlu edecektir.


Yorum yaz