Hacamat sonrası

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Hacamat sonrası
Hacamat sonrası

Hacamat sonrası

Hacamat, son zamanlarda tamamlayıcı tıp yöntemlerinden bir tanesidir. Asırlar öncesinden insan sağlığı için kullanılan hacamat günümüzde daha steril ve daha teknolojik ürünler ile kontrollü bir şekilde yapılmaktadır. Hacamat terapilerinde, tedavi öncesi ve hacamat sonrası işlemlerin doğru olarak yapılması tedavide sonuca ulaştıracak detaylar arasında yer alır. Hacamat sonrası yapılması gerekenlere geçmeden önce hacamat öncesi yapılması gereken işlemleri doğru bir şekilde ve zamanında yapmanız daha avantajlı olacaktır. Bu nedenle tedavi öncesi ilk terapide hacamat uzmanından gerekli bilgilerin alınması ve bu yönde hareket edilmesi gerekir. Hacamat tedavisi öncesinde iki gün boyunca hayvansal gıdaları tüketmemeniz gerekir. 

Vücuda alınan sıvıyı azaltmak, kan sulandırıcı ilaçlardan ve cinsel münasebetten uzak durmak gerekir. Yine tedavi için doğru zamanın hicri takvime göre ayarlanması ve sünnet takvimine göre ayarlanmasında büyük fayda vardır.

Hacamat Sonrası Yapılması Gerekenler

Tedavi sonrası iki saat boyunca hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Hacamat tedavisi sonrası kan temizlendiği için kişilerin iştahları bir hayli açılacaktır. Burada hastaların mümkün olduğunca hafif gıdalar tüketmesi önerilir. 

Hacamat öncesi iki gün ve hacamat sonrası iki gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi hacamatın faydasını artıracaktır. İşlem sonrası banyo yapılabilir ama burada kişilerin belli bölgelerinde morluk ve yaralar olacağı için banyo sırasında bu bölgelere çok baskı uygulanmaması önerilir. Ve banyo sonrası hemen bu bölgelere kantaron ya da zeytin yağı sürülmelidir.

Hacamat Sonrası Halsizlik

Hacamat tedavisi tarih boyunca yapılan ve tedaviye cevap veren bir yöntemdir. Bir anda kan basıncının değişmesine ve açlık gibi etmenlere bağlı olarak kişilerde tedavi sonrası halsizlik görülmesi muhtemeldir. Özellikle yaşlılarda bu halsizlik daha belirgin olarak görülür. Eğer hacamat tedavisinden sonra sert bir zemin üzerinde dinlenilirse halsizlik azalacaktır. 

Yine ağır gıdalar tüketmek yerine hafif besinlerden faydalanmak ta halsizliği giderecek yöntemlerden bir tanesidir. Hacamat sonrası tedavi birkaç gün daha devam edeceği için mutlaka uzman kişinin tavsiyelerine birebir ve eksiksiz olarak uyulmalıdır. Böylece halsizlik en kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Hacamat Sonrası Yan Etkiler

Hacamatta yan etkiler kişiden kişiye değişir. Örneğin genç ve dirençli kimselerde yan etkiler daha hafif bir şekilde kendini gösterirken, yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde yan etkiler bayılmaya kadar gidebilir. Eğer hacamat sonrası yan etkiler kişilerin sağlığını büyük oranda etkileyecekse, hasta öyküsü uzaman kişi tarafından dinlenir ve bu yönde tedavinin yapılıp yapılmayacağına karar verilir. 

Burada uzman kişinin kesinlikle kar amacı gütmemesi gerekir ve hasta sağlığını her şeyin öncesinde tutması önemlidir. Örneğin hacamat yaptıracak kişinin vücudunda yanık, ezik ve bere gibi durumlar varsa bu hastaya kesinlikle hacamat tedavisi yapılmamalıdır. Bunun dışında hacamat tedavisi sonrası hastaya verilen diyet listesine hastanın uyum sağlaması ve birebir uzman kişinin tavsiyelerine uyması gerekir.


Yorum yaz