Hacamat takvimi

  1. Anasayfa
  2. Hacamat
  3. Hacamat takvimi
Hacamat takvimi

Hacamat takvimi

Hacamat uygulamaları için, diyanetin belirttiği ve yayımladığı bir takvim bulunmamaktadır. Aidiyeti İslam olan kişiler, bu takvimleri kendileri oluşturmaktadırlar. Bu takvim ise kişilerin, günü, hicri ayın 17nci, 19uncu ve 21inci gününü baz alarak hesaplamasıyla ortaya çıkmaktadır.

Hacamat işlemi, dini açıdan bir sünnet olduğu için yapılıyor ise üstte yer alan tarihlere dikkat edilerek yaptırılmalıdır.

Hacamat uygulaması, pemgamberimiz Hz. Muhammed’in belirttiği ve tavsiye ettiği şekilde, kılcal damarlarda biriken ve dolaşımı sekteye uğratıp birçok rahatsızlığın gelişmesine neden olan pis kanın vücuttan çekilip alınması işlemi olarak uygulanmaktadır.

Sözlü anlamı olarak hacamatı inceleyecek olursak; Hacm, emmek anlamına gelmektedir. Hacm işini yapan kişi ise haccam ya da hacim olarak adlandırılmaktadır.

Hacamat hem sünnet olarak yaptırılmakta hem de sağlığı korumak ve hastalıkları tedavi etmek için gerçekleştirilmektedir.

Genel olarak, geçiş mevsimlerinde yani; bahar aylarında yaptırılan hacamat için bir Hadis-i Şerif bulunmaktadır. Bu hadiste ‘Sıcak şiddetlendiği zaman hacamat ile yardım isteyin’ denmektedir.

Hacamat Yaptırmadan Önce…

Hacamat yaptırmak isteyen kişilerin, bu işlem öncesi dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır, bunlar;

  • 2 gün yani 48 saat boyunca hayvansal gıdalar tüketilmemelidir.
  • Aç karına uygulamaya gidilmelidir.
  • Hacamat yaptıracak kişiler, uygulama öncesinde ve sonrasında bir gün süreyle cinsel ilişkiye girmemelidir.
  • Hacamat yaptıran kişi, işlem sonrası, o gün içinde çok fazla su tüketmemelidir.
  • Kişiler, daha çok tuzlu, ekşili ev acılı yemekler yemelidir.

Hacamat Takvimi 2019

Hacamat takvimi 2019


Yorum yaz