Hacamat yaptıranlar

 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Hacamat yaptıranlar
Hacamat yaptıranlar

Hacamat yaptıranlar

Vücudun çeşitli bölgelerine çizikler atılarak yapılan geleneksel tıp olarak bilinen hacamat, eski çağlardan günümüze kadar gelmiş olan bir tedavi yöntemidir. İslamiyet’te de yer alan hacamat, doğru teknikler ile yapıldığında hızlı ve başarılı sonuçlara götürür. Eskiden merdiven altı olarak yapılan tedavi günümüzde sağlık bakanlığının kontrolünde yapılmakta ve tamamlayıcı tıp olarak kullanılmaktadır. Uzman hekimlere yaptırılmayan bu tedavi başarılı sonuçlar vermek yerine kişilerde pek çok hastalığa da neden olabilir. Bu nedenle hacamat yaptıranlar mutlaka uzman ve eğitimli kimselerden destek almalıdır. Kesinlikle işinde uzman olmayan kimselerden bu konuda yardım alınmamalıdır. Özellikle çizikler ile yapılan hacamat tedavilerinde steril ortam ve hijyen çok önemlidir.

Depresyon İçin Hacamat Yaptıranlar

Hacamat sadece vücut hastalıklarını uzaklaştırmak için değil, ruh sağlığı içinde gereklidir. Özellikle sürekli olarak negatif düşünen kimselerde hacamat yaptıranlar oranı daha fazladır. Hacamat insanların vücudunda zamanla biriken kirli kanın ve toksinlerin çizikler yardımı ile dışarı atılması işlemidir. Hal böyle olunca kişilerin üzerine çöken ruhsal yorgunlular ve bedensel yorgunlular da kişilerden uzaklaşır. Depresyon için hacamat yaptıracak olan kişilerin hacamat öncesi birkaç noktaya dikkat etmesi önerilir. Terapi öncesi iki gün boyunca hiçbir şekilde hayvansal gıda tüketmemeli, cinsel münasebetten uzak durmalı ve çok su içmemelidir. Bunun yanında kişiyi ruhsal bunalıma sokacak şarkı, film, kitap ve diğer etmenlerden uzak durmaları tedavinin olumlu geçmesi açısından önemlidir.

Hacamat Yaptıranlar Ne Yemeli?

Hacamat yaptıranların, tedavi öncesi mutlaka bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Hangi maçla hacamat yaptıracaksanız yaptırın bazı gıdaları tüketmemeniz gerekir. Hacamat yaptıranlar ilk etapta hayvansal ürünlerden uzak durmalıdır. Bu gıdalar ise;

 • Süt,
 • Peynir,
 • Et,
 • Yumurta,
 • Balık ve diğer ürünleri 48 saat boyunca kesinlikle yememelidir.

Hacamat yaptıracak kişilerin az tüketmesi gereken besinler;

 • Meyve suyu,
 • Su,
 • Çay,
 • Kahve gibi sıvı içeceklerdir. Tüm bunların yanında kan sulandıran ilaçlardan da uzak durmaları gerekir. Özellikle aspirin gibi ilaçları almamaya özen göstermeleri gerekir.


Sırta Hacamat Yaptıranlar

Hacamat vücuttaki hasalıklara göre farklı yerlere yapılabilir. Sırta hacamat yaptıranlar ise daha çok sırt ağrılarından, diz ağrılarından ve ruhsal rahatsızlıklardan şikayetçi olan kişilerden oluşur. Sırt bölgesine hacamat yapmanın pek çok farklı yöntemi vardır. Örneğin kulunç ağrıları ve diğer ağrılar için gezen kupa hacamatı yapılabilir. Yine ruhsal hastalıklar için kanlı hacamat ve moksibusyon kupa hacamat terapisi yapılabilir. Sırta yapılan hacamatta sırt bölgesinden boyun bölgesine doğru kirli kan akışı sağlanır. Kirli kanlar bir araya toplandığında ise jilet yardımı ile bölgeye çizikler atılır. Çizik atıldıktan sonra tekrar hacamat kupaları bölgeye uygulanır ve kanın iyice boşalması sağlanır.


Yorum yaz