Kafaya hacamat ne zaman yapılır?

  1. Anasayfa
  2. Hacamat
  3. Kafaya hacamat ne zaman yapılır?
Kafaya hacamat ne zaman yapılır?

Kafaya hacamat ne zaman yapılır?

Hacamat, kabaca bir anlatım ile; insanların vücudundan pis kanın çekilmesi işlemidir. İnsan vücudu, yediği hazır gıdaların içindeki zararlı olan koruyucu maddeleri, toksinleri, ağır metalleri, yediği sebze ve meyvelerdeki ilaçları doğal koşullar çerçevesinde; ter ve idrar yolu ile içinden atar. Fakat, vücut içinde zamanla birikerek çoğalmaya devam eden bu zararlı maddelerin hepsi ter ve idrar yolu ile atılmaz; deri altında birikir. Bu biriken zararlı maddeler, bir süre sonra vücuda ağır gelmeye, çeşitli rahatsızlıkların ve hastalıkların baş göstermesine neden olur. Bu nedenle, doğal yollarla atılamayıp, insan vücudu için zararlı olan maddeler, vücut üzerinde ufak ve basit kesiler açılarak, kupa vb. vakumlama etkisi yaratacak bir araç ile vücuttan çekilip atılır. Deri altından kan alınıp atılmasını sağlayan bu işleme; hacamat denilmektedir.

Hacamatın yapılmasının iki farklı nedeni vardır. Nedenlerden birisi dini temellere dayanır iken diğeri tamamen tıp alanında uygulanmakta ve tıbba yardımcı olmak için alternatif olarak gerçekleştirilir.

Alternatif tıp kapsamında gerçekleştirilen hacamat için belirli bir gün ve zaman aralığı bulunmamaktadır; ayın her günü ve her saatinde yapılabilir. Fakat, dini temele dayanarak gerçekleştirilen hacamatın, belirlenmiş zamanları vardır. Bu belirlenen tarihler, hicri takvim baz alınarak hesaplanır. İslamiyet’e göre, hacamat yaptırılacak günler, hicri ayın 17inci, 19uncu ve 21inci günleridir.

Hacamat zamanı, bir Hadis-i Şerif’te de geçmektedir. Hadise göre, havaların sıcaklaşmaya başladığında hacamat yaptırılmalıdır. Bu zaman da Mayıs ve Haziran aylarına denk gelmektedir.

Hacamat işlemi, vücudun birçok noktasında uygulanmaktadır ve her bir noktanın yarar sağladığı konular farklılık göstermektedir. Hacamat yapılan vücudun bölümlerinden birisi de kafadır.

Genel olarak, vücudun her yerine yapılacak olan hacamat için belirtilen tarihler kafa bölgesi için de geçerlidir. Yani kafa bölgesi için, ekstra olarak belirlenmiş bir zaman dilimi yoktur. Her ay, hicri takvimi baz alarak 17,19 ve 21inci hesaplayarak, kafa bölgesi için de yaptıracağınız hacamat tarihini bulabilirsiniz.

Kafa Bölgesine Neden Hacamat Yaptırılır ?

Hacamat, bir sünnet olarak yerine getirilen bir işlem olmansın dışında şifa bulmak için de yaptırılan bir tedavi yöntemidir. Sivilce, baş ağrısı, migren, sinüzit, görme bozuklukları, göz enfeksiyonu, ağız kokusu, unutkanlık, hafıza bulanıklığı, uykusuzluk gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara hacamat yolu ile çözüm sağlanabilmektedir.

Kafa bölgesinde yaptırılan çoğu hacamatın nedeni; migren ve baş ağrısıdır. Nedeni tam olarak saptanamayan migrenin bir dolaşım bozukluğu rahatsızlığı olduğu bilinmektedir. Başa giden damarlarda kanın yetersiz kalması durumunda baş ağrıları ve migren kendisini göstermeye başlamaktadır. Hacamat yöntemi ile, kılcal damarlardaki pis kanın çekilmesi sağlanmakta ve damarlarda yeteri kadar kanın dolaşması sağlanmaktadır. Böylelikle dolaşım bozukluklarına çare olan hacamat, migren için de etili bir çözüm olmaktadır.

Her ne sebeple yapılacak olursa olsun, hacamat işlemleri uzman bir hekim eşliğinde, streil bir ortamda gerçekleştirilmelidir.


Yorum yaz