Kan sulandırıcı kullanan hacamat yaptırabilir mi?

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Kan sulandırıcı kullanan hacamat yaptırabilir mi?
Kan sulandırıcı kullanan hacamat yaptırabilir mi?

Kan sulandırıcı kullanan hacamat yaptırabilir mi?

Binlerce yıl bir tedavi şekli olan hacamat günümüzde tekrardan popüler olarak her derde deva olmaya devam ediyor. Hacamat, insan vücudundaki atılamayan toksin ve ağır metaller olarak adlandırılan maddelerin emilerek kan yoluyla dışarıya atılması sonucunda yapılan işleme denir. Bu konuda son zamanlarda çok araştırmalar yapılmıştır. Hatta Amerikalı bir doktor vücuttan atılan kanın vücut dengesini tekrar sağlayarak hastalıkları önlediğini açıklamıştır. Düzenli olarak insan vücudunda atılan kan damar sertliğini ortadan kaldırdığı görülmektedir diye söyledi. Kadınlar her ay özel günler yaşayarak vücuttan kan attıkları için erkeklere göre damar sertliği yaşamaları daha az görülmüştür. 

Hacamat yaptırmak isteyenlerin bir takım yapması gereken hususlar vardır. Bunları yapmaları hacamatın daha iyi fayda vermesine yardımcı olacaktır. Örneğin, kan sulandırıcı kullanan hacamat yaptırabilir mi, diye hacamat uzmanına sorabilirler. Çünkü düzenli olarak kullanılan ilaç varsa uzman kişinin bilmesi gerekir, tedavi sırasında neler yapacağına ve nasıl ilerleyeceğine karar verir.

Hacamat Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Her tedavi şeklinde yapılması gerekenler vardır. Hacamat uygulaması yaptıran kişilerde öncesinde ve sonrasına yapacağı bir takım hususlar vardır. Öncesinde yapması gerekenlere baktığımızda, hacamat perhizi dediğimiz şeyleri yapmaları gerekir. Hayvansal gıdalardan uzak durulmalı, sadece bir gün bırakacaksınız daha sonra yemeye devam edebilirsiniz. Çünkü hayvansal gıdalar kanın koyulaşmasını sağlayacağı için bir günlüğüne bırakılırsa uygulama esnasında kan akışı daha kolay olacaktır. Uygulama öncesinde et ve et ürünleri aynı zamanda ise süt ürünlerini bir günlüğüne terk etmeniz sizin için faydalı olacaktır. 

Cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır çünkü ilişki sonrasında kan dolaşımı daha yavaş olacağı için tedavinin etkisini görmeyebilirsiniz. Kan sulandırıcı meyveleri tüketimi yapmamakta fayda vardır. 

Peki, kan sulandırıcı kullanan hacamat yaptırabilir mi? Hayır, yaptıramaz bu ilacı en az iki öncesinde bırakması gerekir ve kullandığı bir ilaçta varsa bunu hacamat yaptırdığı kişiye söylemesi gerekir. Uygulamayı yaptırdıktan sonra ise duş almayı en az on iki saat sonra yapmanız gerecektir. Vücudun kendine gelmesini beklemek ve hacamatın faydasını görmek gerekir. Uygulama sonrası iş kaybı yaşanmaz fakat dinlenerek geçirilen bir tedavinin etkisini daha çok görebilirsiniz.

Hacamat Ne Zaman Yapılmalı?

Hacamat, hasta olan kişilere yapıldığı gibi hasta olmayan kişilere yapılır. Hasta olmayanlar yaptırdıklarında hastalıkları önlemek için yaptırır. Hacamat yaptırmanın da bir zamanı vardır. Hatta bu konuda hadis bile vardır. Peygamber efendimizin (s.a.v), sıcak şiddetlenince hacamat ile yardım isteyin, hadisi vardır. Ayın ilk on beş günü fazla faydası olmayacağı konusunda gerekli araştırmalar yapılmıştır. Diğer on beş gün içinde ise tekli günlerde yaptırılan hacamat çok fayda gösterecektir. Kan sulandırıcı kullanan hacamat yaptırabilir mi, yazımız sizlere faydalı olmuştur. Bu tedavi uzun yıllardır ayakta kalan alternatif tıbbın bir parçası olarak hayatımızda yer almaya devam edecektir.


Yorum yaz